Gospodinjskim aparatom lahko škoduje trda voda in zmanjšuje njihovo učinkovitost

Ugotovila sem, da je trda voda velik problem pri gospodinjskih aparatih. Vpliva na njihovo življenjsko dobo. Znano je, da trda voda vsebuje mnogo več mineralov, predvsem kalcij in magnezij.

Ti minerali prihajajo v vodo, ko ta teče preko tal, ki so precej apnenčasta in kamnita še z drugimi minerali. Ker so tla po pokrajinah različne sestave je tako tudi trdota vode povsod različna. Pri nas na obali je voda najbolj trda. To se lahko tudi izmeri. Drugače pa je to zelo opazno na gospodinjskih aparatih. V grelnikih vode se najprej opazi, koliko je vodnega kamna. Potrebno je redno čiščenje, sicer pride do slabe učinkovitosti ali pa celo do okvare aparatov.. voda iz takega grelnika tudi pokvari okus.

Kakovost vode se pozna tudi na posodi, ki jo perem v pomivalnem stroju. Potrebno je redno dodajati soli in sredstva proti kamnu, sicer dobim iz stroja bele kozarce, ki so polni belih madežev in tudi ostala posoda je slabo oprana. Pri pranju perila v pralnem stroju pa je potrebno upoštevati doziranje praškov, saj trda voda vpliva tudi na njihovo učinkovitost. Kar se tiče zdravja pa taka voda zdravju ni škodljiva, saj so ti minerali v vodi zrlo koristni našemu telesu, ni pa dobrega okusa. Če bom želela imeti vse gospodinjske aparate za dolgotrajno uporabo bomo morali namestiti mehčalce vode. To so ionski izmenjevalci, ki iz vode odstranjujejo kalcijeve in magnezijeve ione in jih zamenjajo z natrijevimi in tako pride do mehke vode. Drugi način mehčanja vode je tudi kemična obdelava.

Gospodinjskim aparatom lahko škoduje trda voda in zmanjšuje njihovo učinkovitost

V tem primeru gre za uporabo kalcijevega oksida, ki povzroči, da se izločijo minerali iz vode. Lahko pa namestimo filtre na pipe, ali pa imamo posebne vrče s filtri za pitno vodo. V stroje lahko dodajam kis ali citronsko kislino. Trda voda je tudi problem za rastlinje v vrtu. Zato zbiram deževnico, ki je mehkejša in z njo zalivam vrt in rože.